Site icoon Kennemer Combinatie

Broeva, haro

Volgens ene Carlsen sterft het klassieke schaakspel uit vanwege de dreiging van het remise-spook. Dat geldt misschien voor de top 10 in de wereld, maar voor de rest? Nou ja, OK dan, ook voor onze vierkamp. Maar liefst 6 remises! Zelf zie ik dat toch wat anders: onze indeling is geslaagd als alle 4 de spelers min of meer aan elkaar gewaagd zijn.

In poule A inderdaad een remise, maar Jan wint voor de tweede keer. Daan’s centrum is al snel aangetast, en Jan heeft de b-lijn. Toch dacht ik Daan halverwege een kwaliteit (tegen een pion) voor te zien staan. Maar Jan vindt vaak de enige zet is mijn ervaring, en ook nu trekt hij aan het langste eind. Paul en Aden ruilen een zooi af, en vinden een remise ook mooi.

Poule B zag zelfs twee remises. Bij Evan en Roan heb ik weinig actie gezien (dat wil niet zeggen dat het er niet was!). Jort verdedigde een isolani op d5, en Norbert geloofde het. Als er kansen zijn gweest, dan hoor ik het graag.

Pieter, in poule C, leek op een gegeven moment wat druk te hebben tegen Gerton’s koning, maar niet genoeg om, jawel, de remise te ontlopen. Robert kwam in een tactische stelling een pion achter te staan, waarna Paulo er nog een paar bijpakte en het gedecideerd afmaakte.

Casper heeft even een dipje in poule D. Een gepende pion op e3 wordt hem fataal. Volgens de computer moest Df2. Dat ziet er ugh uit omdat je nog steeds in de penning staat! Misschien moeten we gewoon op onszelf vertrouwen voor een oordeel.

Marco zet Ruud onder druk met de opstoot e5. Misschien ietsje vroeg? Beide hebben nog niet gerokeerd. De pion komt op e6, en wordt zwak. Weliswaar staat Ruud een pion voor, maar het blijft oppassen met zo’n vrijpion. Als Marco met zijn koning dreigt binnen te vallen, vindt Ruud (gelukkig) de goede zet. Bijvoorbeeld 1… Tf6?? (in plaats van 1… Kf6!) zou de bordjes verhangen (engine: –8 vs +1.6). Voor het vervolg na de beste zet Kf6, zie hieronder.

In Poule E werd helaas geen zet gedaan. Dani en Panayis speelden wel in een viertal, maar dan in de NHSB; 3-1 winst voor KC. Mooi heren. Helaas meldde Caspar Mahabiersing zich ’s middags af.

In Poule F wordt blindgeschaakt (kreun; wat een slechte dad joke). Waar Richard vorige week nog gedecideerd won van Eduard, ging er nu al op zet 4 (bijna) iets mis. De zet e6 werd gehoord, waar toch echt c6 was gedaan. Gelukkig kwamen we daar een zet later al achter, en kon de stelling gerepareerd. Lang leek wit een mooie stelling te hebben, met onder andere een vrije a-pion, maar toen Jeroen een toren kon ruilen op de h-lijn kwam de 2e zwarte toren binnen. Ineens liep de zwarte g-pion door. Waar het precies mis ging met wit weet ik niet, maar Richard kwam op een gegeven moment in tijdnood en dat is toch echt (nog) lastiger dan voor ons zienden.

Eduard boekte een onverwacht succesje door, ja ja, remise te houden tegen Marijn. Eerst kwam hij een paard en pion achter, daarna ging er nog een pion af, en dan tel je het punt al. Maar dat paard moest geofferd om een vrijpion tegen te houden en daarna wist Eduard miraculeus gelijk te maken. Eentje voor de toeschouwers.

Poule G trapte na een lege ronde af met Peter Blaauw – Henk Roosink en Stefan Greven – Alexander Dibert. In een paard-eindspel verloor Peter eerst een pion en na ruil van de paarden nog meer. Mooi puntje voor Henk. Hoe Stefan won, geen idee. Na iets meer dan een uur spelen leek Alexander een loper te winnen. Misschien kan ik gewoon niet tellen.

Dan nog Poule Z. Frank zet het (alweer) rustig op tegen Géza, maar gooit dan meerdere stukken in de aanbieding en aanval. Géza’s stukken staan (te) ver weg van zijn koning, en Frank is terecht blij met zijn mooie partij.

Als laatste partij die van Ronny – Bert. En u raadt het al: remise. Niet dat ze het niet proberen, zeker geen bloedeloze 0-0. Na tegengestelde rokades spelen beiden op de aanval, maar verdedigen is ook een kunst.

Met 3 remises op 4 partijen waart een Z-spook dan misschien toch rond!

Vrijdag 21 februari gaan we verder, en inhalen kan nog op de 28e.

Fer Mesman

Uitslagen:

KC Vierkamp

Marco Deurloo – Ruud van Dijk (D)

Ruud staat al een tijdje heel goed, had al eerder de kans om de pion op e6 te pakken maar durfde dat niet aan. Je weet nooit met zo’n paard. Met zijn laatste actie probeert Marco nog iets, maar Ruud spot het mat na Kf6 (dreiging Th4#). Marco zit aan de haak, spartelt nog, maar de computer geeft hooguit –6.6 voor hem.

Je dient JavaScript te activeren om de weergave van een schaakpartij te optimaliseren.

En terechte felicitaties van Marco volgden voor Ruud.

Mobiele versie afsluiten