Het spelen van wedstrijden is behalve leuk, ook leerzaam. Jonge jeugdspelers gaan vaak snel vooruit en ervaren meer plezier in het schaken als ze zich kunnen meten met andere jeugdspelers van ongeveer hetzelfde niveau en/of leeftijd. Daarom een paar tips voor spelers en hun ouders voor het opdoen van wedstrijdervaring en het behouden van plezier in het schaken.

Grand Prix-toernooien

Elk jaar organiseren schaakbonden door heel Nederland de Grand Prix-toernooien. Dit zijn laagdrempelige wedstrijden, van vaak een halve dag, ingedeeld op ‘rating’ ofwel in groepjes van dezelfde speelsterkte. De Noord-Hollandse Grand Prix-toernooien zijn de meest logische voor onze club, maar spelers mogen meedoen aan toernooien in andere regio’s die aan de schaakbond zijn verbonden. Grand Prix’s genoeg dus en ook in de buurt. Wil je bijvoorbeeld aan alle Grand Prix’s van Noord-Holland (of GP’s zoals ze ook wel genoemd worden) meedoen, dan kun je wel 12x per jaar een halve dag wedstrijden spelen.

Hoe vind ik een toernooi?

Alle schaaktoernooien worden aangemeld bij de schaakbond (de KNSB). Een overzicht van de toernooien vind je op https://schaakkalender.nl/. Hier vind je alle toernooien, dus ook die voor senioren. Je kunt de selectie kleiner te maken met behulp van een zoekterm bovenin.

  • Zoek bijvoorbeeld op ‘jeugd’ om alleen de jeugdtoernoeien te krijgen.
  • Ook zijn er dropdown-menu’s om te filteren op toernooien in de buurt. Je kunt bijvoorbeeld filteren op Bond. De dichtstbijzijnde bonden zijn:
    • ‘NHSB’ (Noord-Holland m.u.v. Amsterdam e.o.);
    • ‘SGA’ (Amsterdam e.o.); en
    • LeiSB (Leidse Schaakbond)

Heb je een toernooi gevonden dat qua locatie en datum goed uitkomt? Klik het toernooi dan aan om nog meer informatie te vinden in de schaakkalender-omgeving. Hier zul je ook vaak een website vinden of in ieder geval een emailadres om je aan te melden.

Hoe werkt het op de dag zelf?

Op de dag zelf word je ingedeeld in een kleinere groep van meestal 8 schakers. Die indeling gebeurt op basis van speelsterkte: je komt dus in een groep terecht met kinderen die ongeveer even goed zijn. In de groep speel je allemaal een keer tegen elkaar. Dus iedereen speelt in totaal zeven partijen. Daarbij krijgen beide spelers vijftien of twintig minuten per persoon op de klok. Dat is voor met name jonge spelers prima, want er wordt soms heel snel gespeeld. In elke groep is er aan het einde van de dag een nummer één, twee en drie. Die nemen alle 3 een beker of andere prijs mee naar huis. In totaal zijn er vaak zo’n acht tot dertien groepen afhankelijk van het aantal inschrijvingen en faciliteiten ter plaatse. De groepen zijn ingedeeld in tafels. Op tafel 1 spelen de 8 sterkste spelers, op de laatste tafel de spelers die net begonnen zijn met schaken. Die spelen dan ook nog niet met de klok. Dus zodra een speler de regels kent, kan hij/zij beginnen aan de GP’s, er is altijd een groep waar gelijkgestemde spelers in zitten!

Noord-Hollandse Kampioenschappen

Naast toernooien zijn er ook de regionale en nationale kampioenschappen. Uiteraard willen wij zoveel mogelijk KC-spelers op de kampioenschappen zien spelen! Ook dit is een mooie ervaring. Naast persoonlijke kampioenschappen, spelen we ook in teams. Via de regionale (voor ons de NHSB) kampioenschappen kunnen de teams (en individueel) zich plaatsen voor de Nationale Kampioenschappen.

agenda

nieuws